0850 622 67 00

Gelişim’li Öğrenciler Sigara Kullanımına Hayır Dedi

     İstanbul Gelişim Üniversitesi günden güne artan sigara kullanımı ve akciğer kanseri durumlarına farkındalık yaratmak için bir araya gelerek sempozyum düzenledi.

     Geçtiğimiz günlerde İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik üniversite öğrencileri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Birçok akademisyen ve uzmanın konuşmacı olarak katıldığı organizasyonda sigara bağımlılığı, sigarayı bırakma yolları, hava kirliliği kansere etkisi, gebelikte sigara kullanımı, pasif içicilik, erken tanı, akciğer kanseri tanısı, tedavisi, radyoterapide güncel yaklaşımlar ve akciğer kanserli hastaların beslenme düzeni konuları masaya yatırıldı.

     Sempozyumun açılış konuşması İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Burhan Aykaç tarafından yapıldı. Aykaç; öğrencileri sigaranın zararları konusunda uyararak sigarayı bırakma çağrısında bulundu. Aykaç; “Sigara siz değerli gençlerimizin taze zihinlerini ve bedenlerini zarar vererek kirletiyor. Tüm öğrencilerimi sigarayı bırakmaya davet ediyorum. Yeni bir yıla girmemize çok az bir süre kaldı. Bu nedenle bu yıl hayatımıza sigarasız devam edelim ve 1 Ocak’tan itibaren sigarayı bırakalım” dedi.

     Sempozyum; İstanbul Gelişim Üniversitesi, Ermeni Hastanesi, İnönü Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, US Prsikiyatri Kliniği ve Yedikule Hastanesi’nden katılım gösteren birbirinden değerli akademisyen ve uzman eşliğinde yapıldı. Konuşmacılar karşılaştıkları yoğun ilgiden dolayı çok memnun kaldıklarını dile getirdi.