0850 622 67 00

Tasarım Öğrencilerinden Minimal Ahşap Kuşevleri

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin “minimalizm” teması ile tasarladıkları Ahşap Kuşevleri, 2017 Bahar Dönemi sonuna kadar fakültedeki ağaçlar üzerinde sergilenmeye devam edecek.

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Z. Funda Ürük ve Arş. Gör. Gökçe Uzgören yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Ahşap Kuşevi Tasarımı” adlı çalıştay kapsamında tasarlanan ve üretilen kuşevleri, II. İGÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tasarım Günleri Festivali'nde açılışı yapılan bir sergi ile sonuçlandı.

Geleneksel Kuşevlerine Yeni Yorum

Yalnızca insanların değil hayvanların da barınma ihtiyacına dikkat çekmek konusunda kolektif bir bilinç oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında, Türk mimarisinin estetik bir detayı olan geleneksel kuşevlerini yeniden yorumlayarak yenilikçi tasarımlar oluşturan öğrenciler “minimalist” kuşevleri tasarladılar.

Tasarımlar minimalizm konsepti bağlamında iki geometrik formdan (üçgen+kare, kare+daire gibi) yola çıkılarak oluşturuldu. Eskiz çalışmaları ile başlayan 25 öğrencinin katıldığı çalıştay, dijital ortamda teknik çizimlerin yapılması, daha sonra ise tasarımın ürüne dönüştürülmesi ile son buldu. Çalıştay sonunda öğrencilerden Gülbahar Camkesen’e birincilik, Kübra Peker’e ikincilik ve Zeliha Büşra Bingöl’e üçüncülük ödülü verildi.

Tasarım Kitapçığı Avcılar Belediyesi'ne Sunulacak

Çalıştayın ardından 2-3 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi II. Tasarım Günleri Festivali'nde açılışı yapılan Ahşap Kuşevleri Proje Sergisi’ne Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Pervin Kırmızı ve ekibi de katılım sağladı. Proje ile tasarlanan kuşevlerinin bir tasarım kitapçığında bir araya getirilmesi ve Avcılar'da hayata geçirilmek üzere belediyeye sunularak üniversite-kamu ortaklığının geliştirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan ağaçlarda sergilenmekte olan tasarımlar, 2017 Bahar Dönemi sonuna kadar görülebilecek.

Tasarımcılar: Betül Güllüce, Büşra Ağırbaşlı, Büşra Atıcı, Büşra Berrak Karataş, Dünya Karahan, Ekrem Ertürk, Elçin Aylin Gedik, Gülbahar Camkesen , Gürşat Ay, Hüseyin Emre Bakkal, İlayda Özdemir, Kübra Peker, Levent Karadaş, Melek Tüynek, Özge Tombul, Selen Ünlü, Sena Çolak, Sude Erdoğan, Sueada Tüccaroğlu, Sümeyra Kahrıman, Şeyma Çelik, Şule Kılıç, Tuna Memiş, Yüsra Çığcı, Zeliha Büşra Bingöl

 

"Mimarizm" Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu haber linki:

http://www.mimarizm.com/haberler/gundem/tasarim-ogrencilerinden-minimal-ahsap-kusevleri_128271

"Arkitera" Mimarlık ve Tasarım Yayın Portalı haber linki:
 
 
 
 
"XXI" Mimarlık, Tasarım ve Mekan Dergisi haber linki: