0850 622 67 00

Gastronomi Öğrencimiz Dünya’nın En İyi İlk 50’sindeki Mikla Restoranda

   Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi Bölümü Öğrencisi Cansu ZENGİN “DÜNYA’NIN EN İYİ 50 RESTORANI” listesinde yer alan Mikla Restorana kabul edildi. Mehmet Gürs’ün İstanbul Tepebaşı’ndaki Restoranı Mikla, bu listeye ilk olarak geçen yıl girmişti. Başarısını bu yılda sürdüren Mikla Restoran, Dünya’da onbinlerce restoran arasında sıyrılarak dereceye giren ilk Türk restoranı oldu.

   Mikla, çağdaş bir “İstanbullu” restoranı yaratma düşüncesiyle Ekim 2005’te açıldı. Şef ve kurucu ortağı Mehmet Gürs, Mikla’yı yaratırken Türk ve İskandinav birikimini genel dokuya çarpıcı bir denge ile yansıtarak Mikla’nın örneğinin öncüsü olmasını sağlamıştır. Vizyoner, rafine yemekleri, nefes kesen manzarası, modern sunumu ve ilham verici müziği ile Mikla, kısa sürede İstanbul’un en iyi restoranı seçildi. Bugün hem yerel hem de uluslararası değerlendirmelerde önemli övgüler almaya devam etmektedir.

   Ağustos 2012’de yarattığı "Yeni Anadolu Mutfağı" konsepti ile Mikla, kaliteli yemek misyonuna bir artı daha katmış, yerel ve uluslararası platformda tuttuğu öncü çıtayı daha da yukarı çekmeyi başarmıştır. Kullanılan her malzemenin özünde o toprakların ve insanların geleneklerini yansıttığı inancını savunan Mikla’da, Anadolu’nun her köşesinden özenle seçilen, “genellikle mütevazı” ama “soylu” malzemeler büyük bir saygı ile yorumlanmaktadır.