0850 622 67 00

Gelecek Tasarımcısı Ufuk Tarhan, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde konferans verdi

Gelecek tasarımcısı Ufuk Tarhan, İstanbul Gelişim Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve Fütürizm Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘Yeni Medya ve Toplumsal Değişimde Fütürist Öngörüler’ adlı konferansta öğrencilerle buluştu. Katılımın yoğun olduğu programda gelecek çalışmalarından ve hayatımızdaki değişimlerinden bahseden Tarhan, programın ardından ’Yılın En İnovatif İş Kitabı’ ödülünü alan T-İnsan kitabını imzaladı.
 
 Dünyadaki ilk yüz kadın fütüristten biri olarak gösterilen Ufuk Tarhan, konuşmasının başında gelecek araştırmaları ile ilgili çalışmalara nasıl başladığından bahsetti. Tarhan, başlarda bir kariyer planının olmadığını, mezun olur olmaz su motorları satan bir firmada stok satış analisti olarak iş hayatına atıldığını söyledi. Ancak o koşullarda bir iş hayatının kendisine göre olmadığını ifade eden Tarhan, yaptığı 20 yıllık gelecek araştırmaları sonucunda Dünya Gazetesi tarafından Bilişim Sektörünün En İyi İş Kadını Ödülü’ne layık görüldü. Tarhan, bu ödüllerin kendisini yirmi yıl daha ileri götüremeyeceğini öngörerek kendisini geliştirmeyi ve ’T-İnsan’ olmayı hedefleyerek ikinci bir Ufuk Tarhan’ı yaratmayı amaçladığını belirtti. Yoğun bir çalışma temposuna sahip olan Tarhan, gençlere de hiçbir bahane kabul etmeksizin disiplinli çalışma modelini önerdi.

‘‘Gelecek cesur, bozguncu ve T-İnsan olabilenleri sever’’

Geleceğin cesur, bozguncu ve T-İnsan olabilenleri seveceğini belirten Tarhan, sabit bir bordroya bağlı değil de talep gören projelerin elemanı olan, kendisini sürekli uygun koşullara göre güncelleyebilen ve tamamen korkusuz olamasa bile cesurca adım atabilen kişileri T-İnsan olarak tarif ettiğini belirtti.
 
 Fütürist Ufuk Tarhan, ‘baş döndürücü gelişmelerin olduğu dünyada dönüşüme ayak uydurmanın, oyunda kalabilmek için cesur olmanın, değişmenin ve disiplinli bir şekilde çalışmanın gerektiğinden’ bahsetti. Tarhan’a göre, her kim gelecekte bir şeyler yapmak istiyorsa mazereti olmamalı ve disiplinli şekilde çalışmalı.

 Bu yüzyılda son 'saf nesil' insanın yetiştiğinden bahseden Tarhan, ileride tamamen yapay zekanın devreye gireceğini ve yapay zekayla sağlıklı bir etkileşim kurabilmek için algoritma bilmenin şart olduğunu söyledi. Hızla gelişen dünyada şartlara ayak uydurabilmek için hem görsel hem de işitsel duyuların beraber kullanılması ve odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Fütürist Ufuk Tarhan başarıyı; ‘‘Herhangi bir durumda sıkıştığınızda, herhangi bir konuda tereddüte düştüğünüzde; her kimseniz, hangi yaştaysanız, hangi cinsiyette, hangi durumda ve hangi konumdaysanız, sırf siz olduğunuz için başka biri mutlu oluyorsa yaptığınız işte başarılısınız demektir.” şeklinde tanımladı.