0850 622 67 00

Dünya PR Günü’ne Özel Türkiye’nin Halkla İlişkiler Duayeni Betûl MARDİN

“Gerçekleştirmiş olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri fevkalâde”

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Kulübü,  bir çok ülkede Dünya Halkla İlişkiler günü olarak kutlanan Ivy Lee’nin dünyadaki ilk basın bültenini servis ettiği 28 Ekim günü dolayısıyla Türkiye’de halkla ilişkilerin duayen ismi Betûl MARDİN’in evine konuk oldu.

Türkiye’ye halkla ilişkiler konseptini getiren, ülkemizde ilk halkla ilişkiler ajansını kuran ve de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA)’nin ilk Türk başkanı olan Betûl MARDİN, öğrencilerin sektöre ilişkin sorularını yanıtladı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emel TOZLU, İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Fulya BETEŞ ile Öğr. Gör. Atilla AKALIN önderliğinde gerçekleşen etkinlikte Betûl MARDİN; öğrencilere, halkla ilişkiler alanında başarılı olmak istiyorlarsa öncelikle ülkemiz ve Dünya gündemini yakından takip ederek yabancı dile önem vermeleri gerektiğini öğütledi. İzlenilen her programda, okunan her romanda kodlamaların olduğu ve bu kodlamaların çözülüp yorumlanmasının öneminden bahsetti.

HALKLA İLİŞKİLER UZMANI ADAYLARA EN BÜYÜK ÖĞÜT: DÜRÜST FİRMA VE MÜŞTERİLER SEÇİN.

İnsanın; köklerini ve ailesinin geçmişini bilmesi gerektiği ve bundan beslenmesinin önemini vurgulayan Halkla İlişkiler Duayeni; öğrencilere, sektöre atıldıktan sonra benimsemeleri gereken en temel prensibin kendilerine dürüst müşteriler ya da firmalar seçmeleri olduğun, aksi takdirde üzerlerine yapışacak olumsuz bir yaftanın hayatları boyunca peşlerini bırakmayacağını ve bu işlerinde kendilerini başarısız kılacağının üzerinde durdu.

BAŞARILI SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ YÜRÜTMENİN TEMEL UNSURU: SEVGİ

Öğrencilerin geçmiş yıl yapmış olduğu projeleri içeren faaliyet raporlarını inceleyen MARDİN, özellikle sosyal sorumluluk projeleri yürütümünde içimizde sevgi barındırıp bunu işimize yansıtmanın başarılı projeler yürütmenin en önemli unsuru olduğundan bahsetti.

UYGULAMASIZ HALKLA İLİŞKİLER DÜŞÜNÜLEMEZ.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Kulubü öğrenci projelerini inceleyen Betûl MARDİN, öğrencileri ve hocalarını tebrik ederek, “Gerçekleştirmiş olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri fevkalâde” diyerek uygulama projelerinin halkla ilişkilerin bel kemiği oluşturduğunu, uygulamasız halkla ilişkilerin düşünülemeyeceğini, üniversitelerde halkla ilişkiler eğitiminin mutlak suretle uygulamalı olmasına değindikten sonra, uygulamalı projeler gerçekleştirdikleri için öğrencilere çok şanslı olduklarını belirterek memnuniyetini dile getirdi.