0850 622 67 00

Kitapları ABD Library of Congress Raflarında Yer Alan Yazar Deniz Gürsoy

Kitapları ABD Library of Congress’te yer alan yemek kültürü üzerine yazmış olduğu yayımlanmış 30 kitabı ile tanınana ünlü yazar Deniz Gürsoy, Gastronomi Öğrencileri ile buluştu. UBYO Gastronomi, GSF Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile MYO Aşçılık Programı öğrencilerinin katıldıkları söyleşi son derece zevkli geçti. Deniz Gürsoy, Öğrencilere ve Öğretim Elemanlarına gastronominin tanımını yaptıktan sonra, Türk Mutfağının Dünya sıralamasına girmesi için Üniversiteli Şeflere düşen görevlerden bahsetti. Söyleşi sonunda Öğrencilerden bu hususta söz isteyen Deniz Gürsoy’a salondaki dinleyiciler yüksek sesle söz verdiler.

Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Tekiner tarafından organize edilen söyleşi sonunda, Aşçılık Programı Başkanı Öğr. Gör. Aslı Muslu tarafından plaket takdim edildi.

Deniz Gürsoy’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Deniz Gürsoy Kimdir?

1949 İstanbul doğumlu olan Deniz Gürsoy English High School For Boys ve Robert Kolej'i bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi bölümünden 1972 yılında mezun oldu. 10 yıl ABD'nin Honeywell şirketinin Turkiye distribütörü olan Petek A.Ş'nin genel müdürlüğünü, sonra da catering konusunda piyasa lideri ve şu anda Türkiye’nin en büyük 500 şirketi sıralamasinda 102. büyük şirket olan Sofra A.Ş'yi kurdu ve 20 yıl bu şirketin genel müdürlüğünü yaptıktan sonra 2007 yılında emekli oldu. İş hayatında faal olduğu süre içerisinde TUSİAD, YASED, Türk-Fransız ve Türk-İngiliz Ticaret Odalarında üyelik yaptı. Emeklilik sonrasında 9 yıl süreyle çeşitli üniversitelerinin gastronomi bölümlerinin kuruluş etabında Turk mutfağı, yöresel Türk mutfağı, catering ve gastronomi tarihi dersleri verdi. Evli iki çocuklu olan Deniz Gürsoy bir yandan da yemek kültürü uzerine yazmış olduğu yayımlanmış 30 kitabı ile tanınmakta. Kitaplarının çoğu yeme içme kültürüyle ilgili fakat ayrıca tespih, nargile ve puro hakkında da kitapları var. Tespih kitabı Dünya Kitap Dergisi’nin 2006 yılı telif kitap ödülünü aldı. Gürsoy'un üç kitabına ABD'de Library of Congress raflarında yer alma onuru verilmiştir. Gürsoy şimdilerde Arnavutköy’de bağlı Sabah Rüzgarı adlı motoryatında polisiye kitapları yazmaktadır.