0850 622 67 00

Göç ve Mültecilik Etkinliği Düzenlendi

Sosyal hizmet eğitimini İngilizce vererek Türkiye’de bir ilke imza atmış olan Sosyal Hizmet (İngilizce)  Bölümü ilkleri yaşatmaya devam ediyor. 22 Kasım’da Taşkent Konferans Salonunda değerli bölüm hocaları Doç. Dr. Orhan KOÇAK, Yrd. Doç. Dr. Aslıhan NİŞANCI ve Ar. Gör. Eymen EKMEN’in sunumlarıyla hayat bulan ilk etkinliğin konusunu göç ve mülteciler hakkında farkındalık oluşturdu.

KÜRESEL SORUN: GÖÇ VE MÜLTECİLİK

İnsanoğlunun var oluşundan beri var olan bireysel göç, Kavimler Göçü ile toplumsal boyut kazanmış ve dünyadaki dengeleri değiştirmiştir. Zorunlu veya gönüllü sebeplerle meydana gelen göç hareketleri beraberinde toplum hayatında olumlu ve olumsuz etkilerini de getirmiştir. Arap Baharı adı verilen demokrasi mücadeleleri beklenen sonucu vermemiş ve Suriye’deki milyonlarca insan yerinden yurdundan edilmiştir. Bu etkinlikte ikinci bir kavimler göçü olarak adlandırılabilecek olan Suriyelilerin göçü ve Türkiye’ye etkisi konuşulmuş, Sosyal Hizmet neler yapabilecekleri tartışılmıştır.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik bölüm başkanı Sayın Yrd. Doç. Dr. Özlem KURNAZ GÖMLEKSİZ’in açılış konuşması, akabinde Doç. Dr. Orhan KOÇAK, Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Nişancı ve Ar. Gör. Eymen Ekmen’in sunumlarıyla devam etmiş, onurluk takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona ermiştir.

Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki Mültecilere Dair Bir Karşılaştırma: Sağlık ve Bakım Hizmetleri

Doç. Dr. Orhan KOÇAK - İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü

Suriye’nin komşuları olan üç farklı ülkede mültecilere sağlanan sağlık ve bakım hizmetlerinin karşılaştırmasını yapan Koçak, Avrupa’daki mülteciler için yeterince ilgi gösterilmemesinden yakındı. Geleceğin sosyal çalışmacılarına çok görev düştüğünü dile getirdi.

Umran Projesi: Mülteci Çocuklara Yönelik Okul Temelli Destek

Yrd. Doç. Dr. Aslıhan NİŞANCI – İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü

İstanbul’da yaşayan mülteci çocuklarına yönelik “Umran Projesi” kapsamında yapılan sosyal hizmet uygulamaları hakkında bilgi veren Nişancı, okul sosyal hizmetinin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

GÖÇMENLERİN YAŞADIKLARI SORUNLAR

Ar. Gör. Eymen Ekmen – İstanbul Arel Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü

Göçmenlikle alakalı benzer terimlerin farklarına değinen Ekmen, kendisinin bizzat görüştüğü birkaç mültecinin hayat hikâyesini paylaştı.