EN
EN

‘‘Hocalı Katliamı’’ Paneli

‘‘Hocalı Katliamı’’ Paneli

‘‘Hocalı Katliamı’’ Paneli

İstanbul Gelişim Üniversitesi, 27 Şubat 2014 tarihinde, ‘Hocalı Katliamı’ konulu panele ev sahipliği yapmıştır. Panele MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız, Türkiye Caferiler Lideri Selahattin Özgündüz ve Yazar Aygün Hasanoğlu konuşmacı olarak katılmıştır.  Panelin başkanlığını, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ragıp Kutay Karaca yapmıştır.

Konuşmalardan önce dinleyicilerin bilgilendirilmesi adına Doç. Dr. Ragıp Kutay Karaca 1992 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşananları özetleyerek konunun, uluslararası ilişkiler literatüründeki ‘insanlığa karşı suç’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiş ve Türkiye’nin de bu anlamda Azerbaycan Cumhuriyeti’ni desteklemesi gerektiğini hatırlatmıştır.

İlk konuşmacı olarak söz alan MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya öncelikle bölgede yaşanan göç ve sürgün politikalarından bahsetmiş ve göçe zorunlu bırakılan Azerbaycan Türkleri’ne, soykırım öncesi bölgenin abluka altına alınmasına ve yardım girişimlerinin engellenmesine değinmiştir. Sn. Kaya’ya göre 1992’de yaşananlar, bütün bu baskıların geldiği en son noktadır. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ‘soykırım’ tanımına da değinen Sn. Kaya, yaşananların bu tanımına uyduğunu belirtmiş ve konuyla ilgili bütüncül bir Türklük ve tarih anlayışına sahip olunması gerektiğini ifade etmiştir.

Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız, Hocalı’da yaşananları Ermenilerin, Rusların da desteği ile birlikte büyük Ermenistan hayaline ulaşmak için gerçekleştirdikleri bir toplu kıyım olarak tanımlamıştır. Sn. Yıldız, Hocalı’da yaşananların çeşitli kaynaklar aracılığıyla dünyaya duyurulmaya çalışıldığını ancak başta emperyalist devletler olmak üzere çoğu devletin olayla ilgili olarak gözlerini kapattığını ifade etmiştir.

Yazar Aygün Hasanoğlu, 1915 sonrasında Ermenilerin kitleler halinde Kafkaslara göç ettiğini ve Türkiye’den ve diğer bölgelerden göç eden Ermenilerin Erivan’a yerleşerek Ermenistan devletini kurduğunu belirtmiştir. Bu süreçte özellikle 1988-1995 yılları arasında Azerbaycan’da gerçekleştirilen terör olaylarına dikkat çeken Sn. Hasanoğlu, bu olayların ve Hocalı’da gerçekleşen katliamın, hapis korkusu ve medya üzerindeki baskılar gibi sebeplerle o dönemde diğer bölgelere yeteri kadar anlatılamadığını ifade etmiştir. Yaşananların bir uluslararası hukuk ihlali olduğunu belirten Sn. Hasanoğlu, uluslararası hukuk normlarının oluşumuna katkıda bulunan devletlerin bu ihlale ses çıkarmadıklarının altını çizmiştir.

Azerbaycan’ın bugünkü süreçte konuşarak anlaşma yoluna gittiğini belirten Türkiye Caferiler Lideri Selahattin Özgündüz, uluslararası hukuk tarafından da bu toprakların Azerbaycan’a ait olduğunun kabul edildiğinin altını çizmiştir. Etrafı Türk milletleriyle çevrili olan Ermenistan karşısında bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirten Sn. Özgündüz, bu süreçte İran ve Rusya’yı düşman olarak kabul etmek yerine Rusya’nın düşmanlığını nötralize etmenin ve İran ile birlikte Türkiye’nin desteğini kazanmanın Azerbaycan için siyasi bakımdan daha anlamlı olacağını ifade etmiştir.

Katılımcıların konuşmalarının ardından soru-cevap bölümüne geçilmiş ve katılımcılar tarafından, dinleyicilerin sorularına cevap verilmiştir. Panelin sonunda, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhan Aykaç ve İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç tarafından, konuşmacılara katılımları ve bilgilendirmeleri için teşekkür etmek adına plaket takdim edilmiştir. 

Haberler Biz Sizi Arayalım
Adınız ve Soyadınız
E-posta
Telefon
Sorunuz
İstanbul Gelişim Üniversitesi Telefon Numarası
Çağrı Merkezi