EN
EN

“Beyaz bastona ne kadar sahip çıkıyoruz?”

“Beyaz bastona ne kadar sahip çıkıyoruz?”

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 2,2 milyar insanda görme bozukluğu veya görme kaybı olduğunu hatırlatan Abdülkadir Gayretli, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda yaptığı açıklamada, görme engellilerin %86’sının işsiz olduğunu belirterek, engelli istihdamının önemi hakkında konuştu. “Beyaz bastona ne kadar sahip çıkıyoruz?” diye soran Gayretli, “Engelli istihdamında istenilen noktaya gelemedik” dedi. 

“GÖRME ENGELLİLERİN %86’SI İŞSİZ”

Türkiye’de İŞKUR verilerine göre 11.700 görme engelli başvurusu içinde istihdam edilen engellinin yalnızca 1578 kişi olduğuna vurgu yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Görme engellilerin %86’sı işsiz. Engelli istihdamında halen istenilen noktaya gelemedik. Görme engellilere ve Beyaz Baston’a daha fazla sahip çıkılması gerekiyor” diye konuştu. 

“UZAKTAN EĞİTİMİ ALGILAYAMIYORLAR” 

Koronavirüs salgını sürecinde görme engellilerin yaşadığı en önemli sorunlardan birisinin de eğitime erişim olduğuna dikkat çeken Gayretli, “Görme engelliler ders videolarında görsel betimleme olmadığı için dersleri anlayamıyor. Uzaktan eğitim videoları, görme engelli öğrencilerin algılayacağı şekilde düzenlenmeli” dedi. 

“ONLARIN GÖZLERİ OLMAK ZORUNDAYIZ” 

Üniversite olarak, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği ve birçok dernekle paydaş projelere hazır olduklarını ifade eden Gayretli, “Görme engellilerin hayallerine ve hayatlarına dokunabilmeliyiz. İş ve okul hayatlarında daha aktif, başarılı bir şekilde yer almalarını sağlayacak projelerde, öğretim elemanlarımızın ve Sürekli Eğitim Merkezimizin iş birliğine hazırız. Uzaktan eğitime entegre edilen projelerle onların gözleri olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Düzenlenme Tarihi: 13.01.2021
Haberler Biz Sizi Arayalım
Adınız ve Soyadınız
E-posta
Telefon
Sorunuz
İstanbul Gelişim Üniversitesi Telefon Numarası
Çağrı Merkezi