Otomobilde ‘2. el sıfır’ fırsatçılığı; plaka takıp, yüksek fiyattan satıyorlar

Yoğun talep gören sıfır araçları bayilerden toplayarak, plaka takan fırsatçılar, ‘2. el sıfır’ olarak daha yüksek fiyattan satıyor. Uzmanlar, koronavirüsün etkisiyle tedariği zorlaşan sıfır araçlar piyasada zor bulunduğu için müşterilerin ikinci el sıfır araç satan spotçulara yöneldiğini söyledi. 2020 yılın ilk 4 ayında satışların yüzde 9’u spottan yapıldı.

Otomobilde ‘2. el sıfır’ fırsatçılığı; plaka takıp, yüksek fiyattan satıyorlar

“MÜŞTERİ SIFIR ARAÇ İÇİN BEKLEMEK İSTEMİYOR”

Koronavirüs sürecinde otomobil fabrikaları üretime ara verdi. Bundan dolayı sıfır araç tedariğinde sıkıntılar yaşandı. Kredi faizlerinin düşmesiyle de sıfır araca olan talep arttı. 2020 yılında özellikle koronavirüsün etkisiyle otomobil üreticilerinin filolarda nakliye sorunu yaşadığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Yüksek Otomotiv Mühendisi Öğr. Gör. Mahmut Nedim Tansu  “Üretim sıkıntısıyla sıfır araçlar Türkiye’ye gelemedi. Böyle olunca 2020 öncesi veya başında spotçuların almış olduğu araçlar piyasaya sürüldü. Sıfır otomobil almak isteyenler bayilere gittiği zaman, satış için ileri bir tarih veriliyor. Müşteri, beklemek istemediği için spotçuya yöneliyor ve spotçu aracı satıyor. Normalde, sıfır araçlara göre ikinci el araç piyasasında fiyatların daha düşük olması lazım. Müşteri bayide sıfır aracı bulamayınca spotçuya yöneliyor, spotçu bayideki satış rakamının daha üstünden satış yapıyor. Müşteriye, aracı temin edemeyeceğini, fiyatların daha da artacağını söylüyorlar. Müşteri de mecbur alıyor çünkü bayide araç yok” dedi.

“OTOMOBİL FİYATLARI UÇTU”

Otomobil satıcısı Hasan Zengin ise, “İnternette 2019 model sıfır araçlar, plakalı, bayideki 2020 model sıfır aracın fiyatının en az 15-20 bin lira üzerinde satılıyor. Vatandaş bayide sıfır araç bulamıyor veya 1 ay aracın gelmesini beklemek istemiyor, gidip plakalı aracı alıyor. Araçların fiyatları uçtu, biz bile sattığımız fiyattan aynı araçları alamıyoruz. Son 15 günde ÖTV söylentileri yüzünden biraz durgunluk var ama fiyatlar oynak” diye konuştu.

“İKİNCİ EL ARACIN FİYATI SIFIRI GEÇTİ”

İkinci el araç baktığını ama fiyatların yüksek olduğunu söyleyen otomobil alıcısı Mesut Öztürk de “Bayilerde sıfır araç kalmadı. İkinci ele talep artınca da fiyatlar yükseldi. Bir aracın sıfırı 210 bin lirayken ikinci eli 230 bini buldu. Stokta olmadığı için sıfır araç bakmıyorum. İsim yazdırıp, beklemen lazım. Şu anda bayiler sıfır aracın fiyatını bile söyleyemiyor. Otomobil fiyatlarına 30-40 bin lira koydular. 70 liraya aldığımız bir araç şimdi 130 bin lira oldu. 150-200 bin liralık bir araç bakıyorum, bütçeme göre olursa alacağım” dedi.

Düzenlenme Tarihi: 16.06.2020