İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

İGÜ’den, Irak’ta öne çıkan 3 üniversiteye ziyaret!

İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Irak’ta bulunan Bağdat Üniversitesi, Mustantsiriyah Üniversitesi ve Al Hikma Üniversitesi arasında Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesi ve çeşitli iş birliklerinin oluşturulması kapsamında görüşme sağlandı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arda Öztürkcan, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bülent Deyirmenci ve Eğitimci Ferhat Şahin, Webometrics sıralamasında Irak’ta 1’inci olan Bağdat Üniversitesi, 3’üncü olan Mustantsiriyah Üniversitesi ve Al Hikma Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Irak Yükseköğretim Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Hazım Almaged ve Irak’ta bulunan üç üniversitenin Rektör, Rektör Yardımcıları ve Senato Üyeleri ile görüşme gerçekleştirilmesinin yanı sıra; Prof. Dr. Arda Öztürkcan, Mustantsiriyah Üniversitesi Televizyonu’na röportaj vererek İGÜ ve olası akademik iş birlikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Irak ilişkilerinin gelişmesi için önemli adımlar atıldı

“Araştırma Üniversitesi” vizyonuyla ilerleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi, Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları, 2023 yılı ikinci yarı verilerinde dünya üniversiteleri arasında 2329’uncu sırada listelenirken; Türkiye’deki 209 Yükseköğretim kurumu arasında 56’ncı sırada yer almıştı. Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları’nda son üç yıl içindeki yükselişini sürdüren İGÜ; bilimsel, teknolojik ve kültürel alanda yaptığı atılımlarla küresel ölçekte başarılar sağlarken; uluslararası alanda da iş birlikleri ve projeler oluşturuyor. Bu kapsamda, Irak’ta Webometrics Dünya Üniversite Sıralamaları’nda öne çıkan üniversitelerle görüşme sağlayan İGÜ, Türkiye ve Irak ilişkilerinin gelişmesi için önemli adımlar attı.

İkili iş birliği, bilimsel çalışmalar ve öğrenci-akademisyen transferlerine yönelik konulara yer verilen görüşmelerde; 750 Iraklı öğrencisi bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin 2023 itibari ile giriş yapan Iraklı tüm öğrenciler için uygulamaya aldığı denklik konusuna yer verilmesinin yanı sıra; Irak ve Türkiye öğrencilerinin vize problemleri Türkiye Büyükelçiliği’nde, Sorumlu Konsolos ile görüşüldü.

Irak Yükseköğretim Bakan Yardımcısı Dr. Hazım Almaged, Uluslararası Liderlik ve Gelişim Akademisi Başkanı Dr. Mouath Alrawii ve Dt. Mohammed Abdulqader’e bu ziyaretimizde göstermiş oldukları misafirperverlik ve destekleri için ayrıca teşekkür ederiz.İGÜ’den, Irak’ta öne çıkan 3 üniversiteye ziyaret! Eklenme Tarihi: :   8 Mart 2024 Cuma

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS