Gelişim Haber

“Sürdürülebilirliği sağlamak için sürdürülemez moda alışkanlıkları değişmeli”

Son yıllarda dünyada yaşanan iklim krizi, kaynakların tükenmesi ve çevre kirliliği ile birlikte farkındalık artarak “sürdürülebilirlik” kavramı hayatımıza girdi. Dr. Öğr. Üyesi Soneser Yurdakul, moda sektöründe sürdürülebilir kalkınma için tüketim alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini belirtti.

Günümüzde doğal kaynakların tükenmeye başlaması; geleneksel enerji kaynaklarının maliyetinin yükselmesi, karbon salınımının azaltılmasına yönelik küresel düzeyde alınan kararlar ve toplumsal çevre bilincinin artması ile sürdürülebilir üretim stratejileri zorunlu hale gelmeye başladı. Kaynakların hızla tüketildiği, ucuz işçiliğe dayanan, yüksek miktardaki atık oluşumuyla çevre kirliliği oluşturan hızlı moda anlayışının tersine, ekolojik bütünlük ve toplumsal adaleti esas alan “sürdürülebilir moda” anlayışının tüm dünya ile birlikte Türkiye’deki moda ve tekstil sektöründe de hızla benimsendiğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Soneser Yurdakul, sürdürülebilirliği sağlamak için sürdürülemez moda alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE’DE HASSASİYET ARTMAYA BAŞLADI

Sürdürülebilir moda anlayışında, iklime duyarlı, doğa dostu ve üretimde çevreye zarar vermeyen doğal materyallerin kullanımına dikkat ediliyor. Bu anlayış; sektörün çevreye verdiği tahribatı azaltmak, uzun süre kullanılabilir, geri dönüştürülebilen ve azami oranda atık üreten hayvan ve doğa dostu kaliteli ürünler üretmeyi amaçlıyor. Dünyaca ünlü birçok moda markası, çevresel etkileri azaltmak amacıyla sürdürülebilir moda üretimine yatırım yapıyor. Türkiye’de de bu konuda oluşan hassasiyet artmaya başladı.

ZULÜMSÜZ MODA MÜMKÜN

Bitkisel kaynaklarda su tüketimi dikkat edilmesi gereken faktörken, hayvansal ürünlerin kullanımında da toplumsal duyarlılıklar ön plana çıkıyor. Sıkça duymaya başladığımız “Zulümsüz Moda” kavramı ile bu duyarlılıkların başında veganizm geliyor. Dünya genelinde hızla yayılan ve hayvansal ya da hayvanlar üzerinden elde edilen hiçbir ürünü kullanmamak, tüketmemek tüm ihtiyaçların tamamen bitkisel kaynaklardan karşılanması anlamına gelen veganizm, moda sektörünü vegan giyim üretmeye yöneltti. Vegan giyim; üretimde hayvansal kaynaklı hiçbir materyalin giyim ve aksesuarların üretim sürecinde ana ya da yardımcı malzeme olarak kullanılmaması esasına dayanıyor.

ÜRÜN ETİKETLERİNDE BİLGİLERE YER VERİLMELİ

Sürdürülebilirliği sağlamada atılacak en önemli adımın toplumsal bilinçlenmenin sağlanması olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Soneser Yurdakul, “Sürdürülemez tüketim davranışları değişmeden ve ihtiyacı kadar olanı tüketme alışkanlığı kazanılmadan bunun sağlanması imkânsızdır. Bu nedenle tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesinin sağlamak için; sürdürülebilir moda anlayışı kitlesel medyada daha sık anlatılmalı, marka ve firmalar sürdürülebilirlik anlamındakini özelliklerini ön plana çıkarmalı, ürün etiketlerinde söz konusu bilgilere yer verilmeli, merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum örgütleri atık toplama konusunda daha aktif olmalıdır.” şeklinde konuştu.“Sürdürülebilirliği sağlamak için sürdürülemez moda alışkanlıkları değişmeli” Eklenme Tarihi: :   30 Haziran 2022 Perşembe

İGÜ Lise Yaz Akademisi 2023 başlıyor!

İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine özel olarak haz...

Eklenme Tarihi: :   9 Haziran 2023 Cuma

‘Ölüm’ hakkında çocuklara yalan söylemey...

Ölüm kavramı üzerinde konuşulması, anlaşılması ve kabul edilmesi oldukça gü...

Eklenme Tarihi: :   9 Haziran 2023 Cuma


ABET AQAS AHPGS PEARSON