İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

“Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” raporunda İGÜ’den büyük başarı!

TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” raporu yayımlandı. 21 ana araştırma alanının 17’sinde, 132 alt araştırma alanının 62’sinde yer alan İstanbul Gelişim Üniversitesi, birçok alanda öne çıktı.

Üniversitelerin 21 ana alan ve 132 alt araştırma alanındaki performanslarının incelenip, hacim (araştırma yoğunluğu) ve kalite göstergeleri baz alınarak değerlendirildiği Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” raporu yayımlandı.

Scopus verilerinden elde edilen rapor, üniversitelerin araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesini amaçlıyor. Ayrıca, üniversitelerin kendi bünyesinde yürüttüğü tüm araştırma faaliyetlerinden hangilerinde daha yetkin olduğu belirleniyor. 21 ana araştırma alanının 17’sinde, 132 alt araştırma alanının 62’sinde yer alan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ); ana araştırma alanlarının 9 tanesinde ve alt araştırma alanlarının ise 26 tanesinde hem kalite hem de araştırma yoğunluğu bakımından Türkiye üniversiteleri arasında öne çıktı.

“Kamu Yönetimi”nde zirvede!

Üniversitelerin araştırma alanları bazında performanslarının değerlendirildiği raporda İstanbul Gelişim Üniversitesi; Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Çevre Bilimleri, Enerji, Fizik, Havacılık ve Uzay, İnşaat, Otomotiv ve Temel Bilimler ana araştırma alanlarında başarı elde etti.

‘Araştırma Üniversitesi’ vizyonuyla ilerlemeyi sürdüren İGÜ, hem kalite hem de araştırma yoğunluğu Türkiye üniversiteleri sıralamasında önemli dereceler aldı.

Türkiye Geneli Hacim (Araştırma Yoğunluğu) Sıralamasında İGÜ; Kamu Yönetimi alt araştırma alanında zirvede yer alırken; Bilgi Güvenliği, Genişbant Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Hukuk, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler ve Kömür alt araştırma alanlarında ise ilk 10’da yer aldı.

İGÜ birçok alanda başarı elde etti

Üniversitelerin kendi bünyesinde yürüttüğü araştırma faaliyetlerinin hangilerinde daha yetkin olduğunun belirlendiği raporda İstanbul Gelişim Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında Kalite Sıralamasında birçok alanda başarıya imza attı.  

Çağa uygun, gelişen, üreten ve kaliteli eğitim anlayışıyla hem akademik hem de sosyal alanlarda çalışmalarını sürdüren İGÜ Türkiye Geneli Kalite Sıralamasında; Bilgi Güvenliği, Hukuk, Kamu Yönetimi, Kentleşme, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Ulaştırma Raylı Sistemler, Lojistik, Meteoroloji, Kömür, Hava Araçları Tasarımı ve Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi alt araştırma alanlarında 1’inci sırada derecelendirilerek zirvede yer aldı.

Yeni teknolojilerin üretimine katkı sağlamak ve topluma fayda sağlayacak projeler geliştirmek üzerine birçok çalışma sürdüren İGÜ bu doğrultuda; Genişbant Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti, Robotik, İktisat, İşletme, Kitle İletişimi, Enerji Depolama, Uydu ve Fırlatma Teknolojisi ve İnşaat Mühendisliği alt araştırma alanlarında Türkiye Geneli Kalite Sıralamasında ilk onda yer aldı.
 

“Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” raporunda İGÜ’den büyük başarı! Eklenme Tarihi: :   2 Haziran 2023 Cuma

60’ıncı Kütüphane Haftası'nda Rektör Pro...

Her yıl Mart ayının son haftasında kutlanan Kütüphane Haftası kapsamında İs...

Eklenme Tarihi: :   5 Nisan 2024 Cuma

Bulmacalardan esinlenen göz alıcı eserle...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) tarafınd...

Eklenme Tarihi: :   5 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS