İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

RTS öğrencileri Samsung Galaxy Ultra Kısa Film Yarışması’nda finalist oldu!

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencilerinden Onur Karakuş ile 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı mezunlarından Melek Çetinkaya, "Kuru Gürültü" isimli kısa film projeleri ile Samsung Galaxy Ultra Kısa Film Yarışması’nda finalist oldular.

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezun öğrencilerinden Melek Çetinkaya’nın öyküsünden uyarlanarak senaryosu yazılan ve son sınıf öğrencilerinden Onur Karakuş’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Kuru Gürültü kısa film projesi, Samsung Galaxy Ultra Kısa Film Yarışması’nda finale kaldı.

Finale kalan on proje arasında yer alan Kuru Gürültü’nün yönetmeni Onur Karakuş, yarışma kapsamında senarist Gülse Birsel’den eğitim alacak ve Birsel’in yönlendirmelerine uyarak, Samsung Türkiye’nin sağlayacağı ekipmanları kullanarak bir kısa film çekimi daha gerçekleştirecek. Yarışmanın ikinci aşamasında kazanan ilk üç kısa film ödüllendirilecek.


“Kuru Gürültü, bizim için bir meydan okuma oldu”

Kuru Gürültü’nün yönetmeni ve senaristi Onur Karakuş, proje fikrinin çok uzun zaman önce ortaya çıktığını ancak bir süre geliştirme aşamasında kaldığını söyledi. Hikâyeye uygun bir mekânla karşılaştıklarında kısa sürede ekibi bir araya getirerek kısıtlı zamanda çekimleri gerçekleştirdiklerini belirten Karakuş, Kuru Gürültü projesinin hem kendisi için yönetmenlik özelinde hem de Melek Çetinkaya için oyunculuk özelinde bir meydan okuma olduğunu belirtti.
Kuru Gürültü, babasını kaybetmiş genç bir kızın içinde yaşadığı duygularla baş başa kalamayışını, cenaze evine taziyeye gelen insanların aslında oraya gelmek zorunda olduğu için orada bulunduğunu ve tüm bu durumların rahatsız ediciliğini anlatıyor. Karakuş, böylesine katmanlı bir hikâyeyi bir dakikaya sığdırıp, planlanan şekilde seyirciye aktarabilmek mevzusunun ekibi en çok telaşlandıran konulardan biri olduğunu ifade etti.
Kendi öyküsünden uyarlanan projede başrolde yer alan Melek Çetinkaya, daha önce aynı ekiple bir dakikalık kısa filmler ürettiklerini ve bir pratikleri olduğunu belirtirken, Kuru Gürültü’nün olay örgüsünün çok daha farklı bir dinamiğe sahip olduğunu ifade etti. Bu anlamda çok ciddi bir çalışma gerektiren ön hazırlık sürecinde projenin yönetmeni Onur Karakuş’la beraber pek çok sahneyi elediklerini söyledi. Kamera önünde yer almanın kendisini oldukça heyecanlandırdığını belirten Çetinkaya, ekip olarak çalıştıkları en zor şartları olan setin Kuru Gürültü’nün seti olduğunu söylese de tüm şartları zorladıklarını ve karşılığını alacaklarını düşündüğünü ifade etti.
RTS öğrencileri Samsung Galaxy Ultra Kısa Film Yarışması’nda finalist oldu! Eklenme Tarihi: :   8 Şubat 2024 Perşembe

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS