İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

Türkiye’nin en fazla akreditasyona sahip üniversitesi İGÜ’nün AQAS akreditasyonları yenilendi!

Türkiye’nin en fazla uluslararası akreditasyona sahip üniversitesi olan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde, akademik programların uluslararası akreditasyon süreçlerinin görüşülmesi ve yenilenmesi kapsamında Uluslararası Bağımsız Akreditasyon Kuruluşu, Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi AQAS yetkileri ile toplantı gerçekleştirildi.

“Dünya Üniversitesi” vizyonuyla ilerleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi, uluslararasılaşma politikalarıyla ve nitelikli eğitim kadrosuyla küresel ölçekte başarılara imza atıyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin toplam 65 programı AQAS, ABET ve AHPGS gibi Alman, İngiliz ve ABD’li uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmeye uygun bulunurken; Türkiye’nin uluslararası akredite edilmiş en fazla programa sahip üniversitesi olan İGÜ’de akredite edilen bölümlerden mezun olan öğrenciler uluslararası geçerli diplomaya sahip oluyor. Dünya genelinde 5000’den fazla programın değerlendirmesini yapmış bir kuruluş olan; Almanya’da 2002’de kurulan, Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi AQAS yetkilileri akademik programların uluslararası akreditasyon süreçlerinin görüşülmesi ve yenilenmesi kapsamında toplantı gerçekleştirildi. 46 bölümü AQAS tarafından akredite edilen İGÜ’de düzenlenen toplantı öncesinde AQAS yetkilileri ile Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, Rektör Prof. Dr. Bahri Şahin ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arda Öztürkcan görüşme gerçekleştirdi.

“İşe alımlarda ve yurt dışı yüksek lisans programlarına kabulde avantaja sahip olmalarına olanak tanıyor”

Akredite edilen programın Avrupa standartları ve ilkelerine uygun olduğunu belgeleyen AQAS’ın yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantılarda; akademik programların uluslararası akreditasyon süreçlerinin görüşülmesi ve yenilenmesi amaçlandı. Akreditasyon sürecinin ana hatları ve kriterlerinin genel anlamda değerlendirildiği toplantılarda; kriterlerin üniversitede ne ölçüde uygulandığı ve akreditasyon sonrası gelişmeler konusunda görüşmelerde bulunuldu.

‘Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı benimsediklerini ve bu doğrultuda stratejiler geliştirdiklerini belirten İGÜ Kalite, Akreditasyon ve Uluslararasılaşma’dan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arda Öztürkcan, “2018 yılından günümüze kadar almış olduğumuz tüm akreditasyonlarla lider kalmayı başarmış durumdayız. AQAS akreditasyonuna sahip olan bölümlerimiz; uluslararası tanınırlığı, eğitim kalitesi ile öğrencilerine ve mezunlarına küresel ölçekte sağladığı önemli bir referansın yanı sıra işe alımlarda ve yurt dışı yüksek lisans programlarına kabulde avantaja sahip olmalarına olanak tanıyor. AQAS yetkilileri ile olan toplantılarımız sonucunda akreditasyonlarını yeniledik ve yeni akredite edilecek 20 bölümümüz için görüşme sağladık. Üniversitemize katma değer sağlayan sürdürülebilirlik çalışmalarımız ve akademik performanslarımız doğrultusunda planlamalar yaparak; bilimsel, teknolojik, sosyal, sanatsal inovasyon faaliyetlerimiz ve Ar-Ge çalışmalarımızla öne çıkıyoruz. Bu başarılarımızda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.
 

Türkiye’nin en fazla akreditasyona sahip üniversitesi İGÜ’nün AQAS akreditasyonları yenilendi! Eklenme Tarihi: :   16 Ocak 2024 Salı

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS