İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

Üniversiteliler “Depreme hazır olalım” dedi, AFAD Gönüllüsü oldu!

Dün yaşanan 5.1 büyüklüğündeki Mudanya merkezli deprem, bir kez daha “Depreme hazır mıyız” sorularını akla getirdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından AFAD ile yapılan protokol çerçevesinde akademik-idari personellere ve öğrencilere yönelik olarak "Destek AFAD Gönüllüsü" eğitimleri gerçekleştirildi. Eğitimlerin sonunda yapılan sınavdan başarı ile geçen İstanbul Gelişim Üniversitesi gönüllüleri, sertifika ve "Destek AFAD Gönüllüsü" kimlik kartı almaya hak kazandı.

Bursa Mudanya açıklarında 3 dakika ara ile 5.1 ve 4.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Bursa ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerde korku yarattı. Depreme hazır olmamız gerektiğini tekrar hatırlatarak, önlem almamız gerektiğinin altını çizdi. İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ)  İnşaat Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yasemin Kılıç Erdim ve İGÜ Afet ve Acil Durum Kulübü'nün "Haydi İGÜ'lü Destek AFAD Gönüllüsü Olmaya" sloganıyla düzenlediği sosyal sorumluluk projesi “Destek AFAD Gönüllüsü” eğitimleri, 27 Kasım-1 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar, sertifikalarını alarak afetlerde destek ekip olarak görev almaya hazır hâle geldi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Gönüllüleri Sertifikası ve "Destek AFAD Gönüllüsü" kimlik kartı almaya hak kazandılar

Destek AFAD Gönüllüleri; arama ve kurtarma, sosyal yardım, yangın, ilk yardım gibi konularda, afet ve acil durum hâllerinde profesyonel ekiplere destek olabilecek bilgi ve beceriye sahip oluyor. Destek olmak istediği alanla ilgili AFAD İl Müdürlüklerince düzenlenen yüz yüze eğitimleri başarı ile tamamlayan gönüllüler, eğitimlerin sonunda yapılan sınavdan başarı ile geçerek İstanbul Gelişim Üniversitesi Gönüllüleri Sertifikası ve "Destek AFAD Gönüllüsü" kimlik kartı almaya hak kazandı. Olası afet durumunda AFAD Başkanlığının çağrılarıyla profesyonel ekiplere destek sağlamak üzere sahada görev yapmak için hazır hâle geldi.

Bu kapsamda 27-28 ve 29 Kasım tarihlerinde İGÜ G Blok Prof. Dr. Aziz Sancar Konferans Salonu’nda, 30 Kasım-1 Aralık tarihinde ise Yeşilköy AFAD Eğitim Merkezinde uzman eğitmenler tarafından;
 
-Afet farkındalık,
-Lojistik, intikal, güvenlik,
-Bina yapı sistemleri olay yeri yönetimi ve koordinasyonu,
-Enkaz alanına giriş teknikleri, tahliye ve tahliye türleri,
-İpler ve düğümler,
-Hasta ve yaralı taşıma teknikleri ve kullanılan sedye çeşitleri,
-Arama kurtarma aracı ve arama kurtarma malzemelerinin tanıtımı, arama kurtarma malzemelerinin uygulamalı eğitimi,
-Üst katlarda ve kuyularda kurtarma, hafif arama kurtarma tatbikatı,
-Çadır kurulumu,
-İlk yardım,
-İnsani yardım,
-Psikososyal destek eğitimi,
-Yangına müdahale ve söndürme uygulaması eğitimleri verildi.

Üniversiteliler “Depreme hazır olalım” dedi, AFAD Gönüllüsü oldu! Eklenme Tarihi: :   4 Aralık 2023 Pazartesi

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS