İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin SHY-147 Tanınan Okul B2 Aviyonik Laboratuvar Açılış Töreni düzenlendi!

Uygulamalı Bilim Fakültesi (UBF) Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü bünyesindeki SHY-147 Tanınan Okul B2 Aviyonik laboratuvarı, 22.05.2023 tarihinde İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kuruoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Maraşlı, UBF Dekanı Prof. Dr. Kamil Kaya, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahir Günday, İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Ay, UBF Dekan Yardımcıları ve Öğretim Üyeleri ile öğrencilerinin katıldığı bir törenle açıldı.

G-Blok MYO yerleşkesi 086 numaralı sınıfta bulunan Laboratuvarın açılış töreninde Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kaya yaptığı konuşmada Laboratuvarın öğrencilere çok çeşitli uygulamalar gerçekleştirmesine fırsat sunan üstün ve farklı teknik özelliklerinin yanı sıra, Türkiye’de çok az sayıda bulunan bir laboratuvar olmasının altını çizdi. Prof. Dr. Kamil Kaya, Türkiye’de üniversite düzeyinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından B2 Aviyonik kapsamında yetkilendirilmiş “Tanınan Okul” statüsüne sahip iki bölümden birinin İGÜ UBF Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü olduğunu söyledi. Dekan Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimiz YÖK derslerinin yanında B2 Aviyonik kategori SHY 66 modül dersleri de almaktadırlar. Eğitim-öğretim yılının sonunda YÖK tarafından ders başarı kriterlerini sağlayan ve SHY 147 TASK uygulama eğitimlerinde de başarı gösteren öğrenciler modül muafiyet sınavlarına girmeye hak kazanmakta ve diplomaları ile birlikte SHY 147 Tanınan Okul Sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar. SHY 147  TASK eğitimi uygulamalı bir eğitim olup; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) onay verdiği tam teşekküllü laboratuvar ortamlarında sektör geçmişi olan eğitmenler tarafından verilmektedir.  Açılışı yapılan B2 Aviyonik laboratuvarı  TASK eğitimleri için gerekli sentetik eğitim setleri ile donatılmış, SHGM kriterlerini karşılayan bir laboratuvardır.” Dekan Kaya, Laboratuvarın üniversiteye kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen Mütevelli Heyet Başkan Sayın Abdülkadir Gayretli’ye ve emeği geçen tüm ilgililere teşekkürlerini sundu.

Daha sonra İGÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Teknolojik açıdan öğrencilere geniş uygulama alanı sunan 147 Tanınan Okul B2 Aviyonik Laboratuvarının kazandırılmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarından sonra kurdele kesimi gerçekleşti. Kurdele kesimini müteakiben laboratuvar gezisi ve incelemesi yapılarak Uçak Bakım ve Onarım Bölümü öğretim elamanı Öğr. Gör. Mehmet Ateş, katılımcılara ve öğrencilere laboratuvarda bulunan Yangın İkaz Sistemi Eğitim setinin ve Uçuş Simülasyonu Eğitim Setinin uygulamalarını göstermiş, çalışma prensiplerini aktarmıştır. Havacılık Elektrik ve Elektroniği 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencilerimiz laboratuvar derslerinde yaptıkları devreleri ve projeleri katılımcılara ve öğrenci arkadaşlarına sundu.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Bahri Şahin ve katılımcılar açılışı yapılan B2 Aviyonik laboratuvarından sonra diğer hava aracı laboratuvarlarına Öğr. Gör. Mehmet Ateş’in mihmandarlığında gezi yaparak uçak sınıf/laboratuvarları ve donanımları hakkında bilgiler aldılar.

İstanbul Gelişim Üniversitesinde SHGM tarafından birden fazla tanınan bölüm bulunmaktadır. Söz konusu bölümlere yönelik Sayın Mütevelli Heyeti Başkanımız Abdulkadir Gayretli’nin destekleriyle kurulan 10 adet SHY-147 Tanınan Okul laboratuvarının yanı sıra J blokta Pilot Melike Kuvvet Uçak Hangarı-Cessna 340A uçağı bulunmaktadır.


Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin SHY-147 Tanınan Okul B2 Aviyonik Laboratuvar Açılış Töreni düzenlendi! Eklenme Tarihi: :   24 Mayıs 2023 Çarşamba

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS