İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

“1.Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali” başladı!

18-20 Aralık 2023 tarihleri arasında Diyarbakır’da 1.Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali’nin ilki düzenleniyor. Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği (SAD)’nin düzenlediği festivalde, akademi ve sanat dünyasından önemli isimler bir araya geliyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) de 18-20 Aralık tarihlerinde düzenlenen 1.Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali’nin paydaşları arasında yer alıyor. İGÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arda Öztürkcan, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bülent Değirmenci ve Festival Direktörü Öğr. Gör. Ahmet Bikiç festivale katılım sağladı.

Sinemaya gönül vermiş akademisyenlerden oluşan, sinema alanında nitelikli çalışmaları bulunan güçlü bir ekip tarafından, Nisan 2023’te kurulan Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği (SAD), “Sinema sanatının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve gelişiminin sağlanması; sinema sanatının toplumsal işlevini gerçekleştirmesi, sinema alanında bilimsel araştırmaların yapılması; sinema alanında çalışanların dayanışma kültürüne katkı sunulması için uygun zemin oluşturulması; Türkiye kültür ve sanatının yurt dışında tanıtılması; diğer ülkelerdeki kültür ve sanat çalışmalarının, yurt içinde tanınmasına, izlenmesine katkı sağlanması” amaçlarını taşıyor.

Kurucu üyeleri, sinema alanında çalışmaları olan çeşitli akademisyenlerden oluşuyor

Sineakademi Derneği, öncelikli felsefesini ise “Toplumsal konularda duyarlı davranarak, bunlarla ilgili farkındalık oluşturacak sinema projeleri yapma ve destekleme; sinema alanı başta olmak üzere iletişim alanında kitap akademik dergi, sempozyum, çalıştay ve film festivalleri gibi organizasyonları gerçekleştirerek, ülkenin kültür sanat ortamına katkı sunma” şeklinde duyuruyor. Kurucu Başkanlığını Dicle Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zuhal Akmeşe Demir’in üstlendiği derneğin kurucu üyeleri ise Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerde aktif görev yapan ve sinema alanında çalışmaları olan çeşitli akademisyenlerden oluşuyor.

Sineakademi Derneğinin ilk göz ağrısı: 1. Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali

I.Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali ise Sineakademi Derneği’nin hayata geçirdiği ilk proje olarak öne çıkıyor. Belgesel ve kısa film alanında yarışmacıları nitelikli bir rekabete davet eden festival, sinema ve akademi dünyasından önemli isimleri bir araya getiriyor. Paydaşları arasında Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğü bulunan festivalin, onur kurulunda ise Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İçişleri Bakanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin yer alıyor.

Festivalin Başkanlığını Sinema Araştırmacıları Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Doç. Dr. Zuhal Akmeşe Demir, Festival Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Özcan Demir, Festival Direktörlüğünü Öğr. Gör. Ahmet Bikiç, Sanat Yönetmenliğini Dr. Öğretim Üyesi Sevim Karaalioğlu, Festival Danışmanlığını Yaratıcı Yönetmen Esra Kaya, Festival Basın Danışmanlığını Dr. Öğretim Üyesi Fahrünnisa Kazan, Festival Yürütücülüğünü ise Öğr. Gör. Dr. Esma Sancar ve Emre Güler üstleniyor.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenleri, sinema yönetmenlerini ve yazarlarını aynı platformda buluşturan Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali, sinemaseverleri Mezopotamya’nın kalbi Diyarbakır’da buluşturarak nitelikli bir kültür ve sanat resitali sunuyor. 
 

“1.Uluslararası Dicle Belgesel ve Kısa Film Festivali” başladı! Eklenme Tarihi: :   18 Aralık 2023 Pazartesi

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS