İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

İGÜ Psikoloji Laboratuvarları açıldı!

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Laboratuvarları açıldı. Klinik Psikoloji Laboratuvarı ve Beyin, Biliş ve Davranışsal Bilim Laboratuvarı’nda öğrenciler, derste öğrendikleri teorileri deneyimleyebilecek; nöropsikolojik çalışmalar yaparak EEG cihazıyla araştırmalar gerçekleştirebilecek.

“Araştırma Üniversitesi” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), öğrencilerine yönelik sağladığı imkânlara bir yenisini daha ekledi. Açılışı düzenlenen Klinik Psikoloji Laboratuvarı ve Beyin, Biliş ve Davranışsal Bilim Laboratuvarı ile öğrenciler, derslerde gördükleri teorik kuramların pratikteki uygulanışını görme ve deneyimleme fırsatı yakalayacaklar. Klinik Psikoloji Laboratuvarı’nda, grup terapi programlarına katılabilecek olan öğrenciler; Beyin, Biliş ve Davranışsal Bilim Laboratuvarı’nda ise nöropsikolojik çalışmalar yaparak EEG cihazıyla araştırmalar gerçekleştirebilecek.

EEG cihazıyla nöropsikolojik çalışmalar yapılacak

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Laboratuvarı, öğrenciler ve öğretim üyelerinin proje ve araştırmaları için daha geniş bir çalışma olanağı sağlayacak. Öğrenciler, derslerde öğrendikleri teorileri laboratuvarlarda araştırma, gözlemleme ve deneyimleme fırsatı yakalayarak;  yetkinlikleri ve yeterlilikleriyle sahada yer alabilecekler. Klinik Psikoloji Laboratuvarı’nda, öğrencilerin derste öğrendikleri teorileri pratik ederek, testleri uygulayabileceğini ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Savaş, “Diğer laboratuvarımız da Beyin, Biliş ve Davranışsal Bilim üzerine. Psikoloji de, fizyolojik bulguları psikolojik ölçüm araçlarıyla paralel olarak ortaya koymalıdır. Çalışmalar bu şekilde ilerlediğinde, Psikoloji Bilimi çağımızı yakalayabiliyor. Buradan yola çıkarak, her ne kadar klinik psikoloji ruh sağlığının en önemli merkezi olsa da, bizler İGÜ laboratuvarlarımızda nöropsikolojik çalışmaları yapmak için de özel bir alan kurduk. Burada, EEG cihazıyla yapacağımız çalışmalarda hocalarımız başta olmak üzere; bu cihaza tez yazımında ihtiyaç duyan öğrencilerimiz danışmanlarıyla uygulama yapabilecekler. Lisans öğrencilerimiz de, ders hocalarıyla birlikte bu laboratuvardaki araştırmalara katılarak deneyimleme fırsatı yakalayacaklar.” şeklinde belirtti.

“Kanser ve MS hastalığı olan bireylerin hafıza, dikkat ve odaklanma gibi alanlarını geliştirmek üzerine bir çalışma tasarlamaya karar verdik”

EEG cihazının kullanımı, uygulanışı, bilgisayarda görünümü ve yorumlanmasına yönelik eğitim verildi. Bu eğitimde, EEG cihazının özellikle duygu durumdaki değişimler, uyku problemleri ve karar verebilme becerisi gibi pek çok alanda işlevsel olarak kullanılabileceğinin üzerinde duruldu. Özellikle, kanser gibi tıbbi hastalıklarla çalışmalar yapan İGÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Esra Savaş’ın ek olarak belirttiği ifade şu şekildeydi: Dr. Gülşen Filazoğlu Çokluk Hocamızla birlikte son zamanlarda ülkemizde yaşanan birçok felaket sonrasında ortaya çıkan psikolojik travmalara yönelik çalışmalar yapıyoruz. Yeni projelerde psikoloji laboratuvarında da çalışma imkânı bulacak olmamız büyük bir önem taşıyor. Bu durum, travma alanında birçok yeni deneyimsel projenin uygulanmasına fırsat yaratacaktır. Daha da önemli ve dikkat çeken konu ise nörolojik hastalıklarda hasar gören beynin bazı bölgelerine yönelik yapılabilecek uygulama çalışmalarının EEG cihazı aracılığıyla beyindeki iyileşmeyi ve değişimi görebilecek olduğumuzu duyduk. Şu anda üzerinde çalıştığımız yas ve travmaya ek olarak, en kısa zamanda kanser ve MS hastalığı olan bireylerin hafıza, dikkat ve odaklanma gibi alanlarını geliştirmek üzerine bir çalışma tasarlamaya karar verdik. Umarız başarıyla sonuç alırız.” dedi.
 

İGÜ Psikoloji Laboratuvarları açıldı! Eklenme Tarihi: :   14 Temmuz 2023 Cuma

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS