Gelişim Haber

İGÜ, patent sayısıyla zirvede!

Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK), 2022 yılı içerisinde Türkiye’de yapılmış olan fikri mülkiyet çalışmalarının sıralamasını açıkladı. İstanbul Gelişim Üniversitesi, portföyünde bulunan patent sayısı kapsamında Türkiye’deki üniversiteler arasında 1’inci oldu. Ayrıca, TPMK tarafından 31.12.2022 tarihine kadar yayınlanmış patent/faydalı model başvurularına göre de İGÜ, “Yapay Zekâ ve Gıda Teknolojileri”nde tüm üniversiteler arasında 1’inci sıraya yerleşti.

Yeni teknolojilerin üretimine katkı sağlayacak prestijli bir “Araştırma Üniversitesi” olma vizyonuyla ilerleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ); öğrencilerinin bilimsel, teknolojik, araştırma ve geliştirmeye yönelik çalışmalarına global düzeyde imkân sağlıyor. Yenilikçi, bilimsel ve teknolojik projelere yönelik çalışmaların oluşturulmasında öğrencilerini ve akademisyenlerini verdiği desteklerle teşvik eden İGÜ, bir başarıya daha imza attı. İstanbul Gelişim Üniversitesi, portföyünde bulunan patent sayısı kapsamında Türkiye’deki üniversiteler arasında 1’inci oldu.

Türkiye’de teknoloji üreten ilk 10 üniversite arasında!

Ulusal ve uluslararası düzeydeki standartları ile global ölçekte başarı sağlayan; bilim, teknoloji, Ar-Ge ve sürdürülebilirlik temalarını önceliği haline getiren İGÜ; 2022 yılı sürecinde toplamda 20 sektör/teknoloji kategorisinin 11’inde teknoloji üretmeyi başardı. Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) tarafından açıklanan fikri mülkiyet çalışmaları dahilinde İGÜ, portföyünde bulunan patent sayısı kapsamında Türkiye’deki üniversiteler arasında 1’inci oldu. TPMK tarafından 31.12.2022 tarihine kadar yayınlanmış patent/faydalı model başvurularına göre de, “Yapay Zekâ ve Gıda Teknolojileri”nde tüm üniversiteler arasında 1’inci sıraya yerleşerek zirvede yer aldı. İGÜ’nün sırlamalar içinde girdiği kategoriler ise şu şekilde:

-Yapay Zekâ alanında 1’inci,
-Gıda Teknolojileri alanında 1’inci,
-Robotik Teknolojileri alanında 2’nci,
-Otomotiv alanında 2’nci,
-Havacılık ve Savunma Teknolojileri alanında 3’üncü,
-Tarım alanında 3’üncü,
-Enerji alanında 7’nci,
-Batarya Teknolojileri alanında 8’inci,
-Finans alanında 9’uncu,
-Yeşil Teknolojiler alanında 10’unculuk derecesiyle birbirinden farklı kategorilerde Türkiye’de teknoloji üreten ilk 10 üniversite arasında yer aldı.

2022 yılında patent başvuru sayısı 700 olan İGÜ’nün, Mayıs 2023 sürecinde patent başvuru sayısı 751 oldu.

İGÜ, patent sayısıyla zirvede! Eklenme Tarihi: :   17 Mayıs 2023 Çarşamba

İGÜ tarafından “Çocuğun Cinsel İstimarı ...

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO tarafından Çocuk Gelişi...

Eklenme Tarihi: :   2 Haziran 2023 Cuma

“Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik An...

TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi...

Eklenme Tarihi: :   2 Haziran 2023 Cuma


ABET AQAS AHPGS PEARSON