İstanbul Gelişim Üniversitesi

Üniversite Gündeminden

İGÜ’de “6. Uluslararası Yeni Medya Konferansı” düzenlendi!

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü tarafından “Uluslararası Yeni Medya Konferansı” düzenlendi. 6’ncısı düzenlenen konferansta, yurt içi ve yurt dışından pek çok bilim insanı yeni medyanın ekonomi ve politik yapısını tartıştı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Yeni Medya Konferansı 26-27 Ekim tarihlerinde Gelişim Tower Oditoryum’da gerçekleştirildi. Yeni medyanın ekonomi politiği teması ile düzenlenen konferans kapsamında yüz yüze ve çevrim içi oturumlarda 100’e yakın iletişim bilimci, medyanın ekonomi politik yapısı üzerine yürütmüş oldukları çalışmaların sonuçlarını paylaştı.

Medyanın sahip olduğu güç ve dijitalleşme süreci ile bilgiler aktarıldı

Etkinliğin açılış törenine İGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Maraşlı, İİSBF Dekanı Prof. Dr. Kenan Aydın, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Güzin Ilıcak Aydınalp ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burak Özçetin katılım sağladı. Konferansın açılış konuşmaları İİSBF Dekanı Prof. Dr. Kenan Aydın ve Yeni Medya ve İletişim Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eren Efe tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. Kenan Aydın konuşmasında medya, siyaset ve ekonomi ilişkisine yönelik saptamalarda bulundu. Medyanın gündem belirleme ve yönlendirme gücünden bahseden Aydın, medyanın sahip olduğu bu güç neticesinde ekonomik ve politik yapılar üzerinde belirleyici bir konumda olduğunun altını çizdi. Yeni Medya ve İletişim Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eren Efe tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında ise medyanın dijitalleşme süreci ve bu sürecin beraberinde getirdiği yapısal dönüşüme ilişkin bilgiler aktarıldı.

Prof. Dr. Jan Van Dijk ve Prof. Dr. Ursula Huws, açılış sunumları gerçekleştirdiler

6. Uluslararası Yeni Medya Konferansı’nın açılış sunumları, iletişim çalışmaları alanının iki önemli ismi olan Prof. Dr. Jan Van Dijk ve Prof. Dr. Ursula Huws tarafından gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Burak Özçetin’in yürüttüğü oturumlarda, Pof. Dr. Jan Van Dijk tarafından “The Power of Big Tech and How To Deal With It” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Prof. Dijk yeni iletişim teknolojileri bağlamında medya alanında yaşanan dönüşüm, küresel yeni medya devlerinin ortaya çıkış süreci ve bu sürecin global etkileri üzerine saptamalarını katılımcılarla paylaştı. Prof. Dr. Ursula Huws ise “Commodification, Digitalisation and the Restructuring of Labour Markets since the 2007-8 Capital Crisis” başlıklı sunumunda, 2007-2008 yıllarında yaşanan küresel ekonomik krizin kapitalist üretim sürecine etkileri ve medyada yaşanan dijitalleşme süreci ile ortaya çıkan yeni kapitalist modeller üzerine bilgi paylaştı.
İki gün boyunca devam eden konferans kapsamında yurt içinden ve yurt dışından pek çok katılımcı yüz yüze ve çevrim içi oturumlarda toplumsal cinsiyet, dijital kapitalizm, dijital emek, dijital eşitsizlik, dijital bölünme, dijital aktivizm, gözetim kapitalizmi, uluslararası haber tekelleri gibi konu başlıkları üzerinden yeni medyaya yönelik eleştirel bakış açısı geliştirip medyanın sorunlu alanları ve çözüm önerilerine ilişkin bilimsel tartışmalarda bulundu.
 

İGÜ’de “6. Uluslararası Yeni Medya Konferansı” düzenlendi! Eklenme Tarihi: :   31 Ekim 2023 Salı

Uzmanı açıkladı: Doğru kitapları okumak ...

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkileyen ve her yıl yaklaşık bir ...

Eklenme Tarihi: :   22 Nisan 2024 Pazartesi

15 Nisan Dünya Sanat Günü Uluslararası Ç...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF),Grafik T...

Eklenme Tarihi: :   19 Nisan 2024 Cuma


ABET AQAS AHPGS